banner15

Avukat Ezgi Merve Sapmaz;"Düğünde Takılan Takılar Kime Aittir?"

Çok kıymetli gazetesilivri.com okurları; geçtiğimiz hafta sağlık problemlerim nedeniyle sizlerle buluşamadım. Bu konuda affınıza sığınıyorum. Bu yazımda sizlerden sık gelen sorulardan birisi olan düğünde takılan takıların kime ait olacağı konusuna değineceğim.

Avukat Ezgi Merve Sapmaz;"Düğünde Takılan Takılar Kime Aittir?"
banner29

Düğünde Takılan Takılar Kime Aittir?

Gerek günlük hayatta gerekse de boşanma davalarında en çok karşılaşılan problemlerden birisi takıların kimde kalacağı sorunsalıdır. Düğünde veya nikahta gelin ve damada takılan ziynet eşyaları takı olarak anılmaktadır.

Düğünde veya nikahta kadın üzerine takılmış olan tüm ziynet eşyaları kural olarak kadına aittir. Bunun aksi yerel adetlerdir. Eğer mahkeme huzurunda yerel adetlerin kadına takılan ziynet eşyalarının erkeğe ait olduğu ispatlanırsa durum değişebilmektedir. Yargıtay’ın son içtihatları çerçevesinde takıların kime ait olacağı hususu tam olarak netleşmiştir. Yargıtay’a göre; düğünde takılan ve erkeğe özgü nitelikteki tüm takılar erkeğe ait sayılacaktır. Ancak erkeğe takılmış ve kadına özgü nitelikteki – örn: bilezik- ziynet eşyaları kadına aittir. Düğünde erkek üzerine takılmış olan, ancak kadına özgü nitelikte olmayan tüm takılar, paralar erkeğe aittir. Şayet erkek üzerine takılan ziynetlerin kadına özgü olup olmadığı hususunda taraflar arasında anlaşmazlık olursa bu hususta mahkemece bilirkişi incelemesi yapılarak karar verilmesi gerekir. Mahkemece belirlenecek kuyumcu bilirkişi ziynet eşyasının kadına özgü olup olmadığını tespit edecektir. Eğer takılan ziynet eşyası hem kadın hem de erkek tarafından kullanılabilecek bir eşya ise ve düğünde de erkek üzerine takılmış ise erkeğe ait olacaktır.

Düğünde kadın veya erkek üzerine takılmış olsun kadına özgü ziynet eşyası niteliğindeki bilezik eşler arasında aksine bir anlaşma veya bu konuda yerel bir adet bulunmadıkça evlilik sırasında kim tarafından hangi eşe takılmış olursa olsun kadın eşe bağışlanmış sayılır ve artık onun kişisel malı niteliğini kazanır. Bu durumun aksini ispat etmek de mümkündür.

Tüm dünyada son 1 yıldır etkisini gösteren covid-19 virüsü nedeniyle düğünlerdeki takı usulü de değişikliğe uğramıştır. Düğün veya nikahta takılar için konulan kutudaki ziynetlerin kime ait olduğu da tartışmalı hale gelmiştir. Taraflar arasında aksi bir anlaşma olmadığı müddetçe takı kutusuna konulan ziynetlerden kadına özgü olanlar kadına, erkeğe özgü olanlar erkeğe ait olacaktır. Bunlar dışında kutuda bulunan altın, para vs taraflar arasında ortak olacaktır.

Düğün Takıları İçin Açılacak Dava Hangisidir?

Düğün takıları için açılacak dava “ziynet eşyalarının iadesi davası” dır. Bu dava boşanma davasının eki niteliğinde olmadığından boşanma davası ile açılamaz. Taleplerin ayrı bir dava ile ileri sürülmesi gerekmektedir. Ziynet eşyalarının iadesi davasında öncelikle takıların aynen iadesi, olmaması durumunda bedelinin ödenmesi talep edilir.

Düğün Takılarının İadesi Hangi Mahkemeden İstenir ve Zamanaşımı Süresi Var Mıdır?

Ziynet eşyalarının iadesi davası aile mahkemesinde açılabilecek bir davadır. Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde asliye hukuk mahkemeleri aile mahkemesi sıfatıyla bu davalara bakmaktadır.

Ziynet eşyaları için açılacak davada şayet takıların aynen istenmesi söz konusu ise herhangi bir zamanaşımı süresi bulunmamaktadır. Ancak açılan davada ziynet eşyalarının bedeli talep ediliyor ise davayı açmak için zamanaşımı 10 yıldır.

Yazımı bitirirken ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Daha önce de belirttiğimiz gibi gazetesilivri.com’da yalnızca haftada bir gün paylaşımda bulunuyoruz ve bu nedenle üzülerek de olsa her soruya cevap veremiyoruz. Bu soruna çözüm olması amacıyla websitemiz olan www.bilgichukuk.com.tr de Avukata Soru Sor sayfası bulunmaktadır. https://www.bilgichukuk.com.tr/soru-sor/ linkini kullanarak sorularınızı doğrudan bana iletebilirsiniz. Böylelikle sorulan her soruya cevap verme şansımız olacaktır.

Sağlıcakla kalın, mutlu bir hafta diliyorum

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER