banner15

Av. Ezgi Merve Sapmaz; "Savcılığa Nasıl Suç Duyurusunda Bulunabilirim?"

Sevgili gazetesilivri.com okurları; bu haftaki yazımı sizden gelen talepler doğrultusunda savcılığa nasıl suç duyurusu bulunulabileceği konusunda yazdım. Sizlere faydalı olmak için çıktığım bu yolda yazılarıma gösterdiğiniz ilgi ve sorularınız için çok teşekkür ediyor ve bu haftaki yazımda size keyifli okumalar diliyorum.

Av. Ezgi Merve Sapmaz; "Savcılığa Nasıl Suç Duyurusunda Bulunabilirim?"
banner29

Savcılığa Nasıl Suç Duyurusunda Bulunabilirim?

Bir suçun mağduru olan kişiler, yaşadıkları haksızlığın karşılığını bulması için savcılığa suç duyurusunda bulunabilirler. Savcılığa suç duyurusu suçun işlendiği yerdeki adliyede bulunan müracaat savcılığına yapılır. Şikayet dilekçesinin savcılığa verilmesiyle bir hazırlık numarası alır. Hazırlık numarası verilen dilekçeyi takip etmek açısından önemlidir. Her ne kadar kanunda şikayetin sözlü olarak savcılığa iletilebileceği belirtilmişse de uygulamada suç duyuruları yazılı şekilde alınmaktadır. Bir suç hakkında şikayet savcılık dışında jandarma – polis karakoluna veya şikayetçi yurt dışında ise bulunan ülkedeki konsolosluğa yapılabilir. Polise veya jandarmaya yapılan şikayetler savcılığa teslim edilmektedir. Suç duyurusu, suçun işlendiği yerdeki adliyeye yapılmalıdır. Örneğin Silivri’de gerçekleşen bir dolandırıcılık eyleminden dolayı şikayet merci Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’dır. Kişinin suç duyurusunda bulunmasının ardından savcılıkça tahkikat başlatılarak deliller toplanacak ve yeterli şüphenin oluşması durumunda suç işleyen kişiler hakkında iddianame düzenleyerek kamu davası açılacaktır. İddianamenin düzenlenmesinden sonraki süreç kovuşturma olarak adlandırılmaktadır.

Savcılığa Neden Suç Duyurusunda Bulunulur?

Suç duyurusu, suç işleyen kişinin cezalandırılması talebini içeren ihbardır. Suç mağdurunun gideceği hukuki yol eldeki bilgi ve belgelerle suç duyurusunda bulunmaktır. Olayların açık ve net bir biçimde anlatıldığı dilekçe ile başvuruda bulunularak yargı organlarının vakaları daha iyi anlamaları ve soruşturmaları sağlanabilir.

Savcılığa Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Savcılığa suç duyurusunda bulunurken dilekçe öncelikle suçun işlendiği yerin Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben yazılmalıdır. Ardından şikayet eden kişinin isim, soy isim, TC kimlik numarası, adresi ve şikayet edilen kişi belli ise bu kişi veya kişilerin kimlik bilgileri yazılır. Şayet suçun kim tarafından işlendiği henüz belli değil ise şikayet edilen kısmına faili meçhul yazılmalıdır. Ayrıca suçun işlendiği tarih yazılmalıdır. Tarih, şikayete tabi suçlar bakımından önem arz etmektedir. Eğer bir suç şikayete tabi ise, şikayet hakkı suçun veya suçlunun öğrenilmesinden itibaren 6 ay içerisinde kullanılmalıdır. Aksi halde şikayet hakkı ortadan kalkar. Suç tarihinin de yazılmasının ardından şikayete konu olan vakalar mümkün olduğunca tarih sırasına göre, ayrıntılı şekilde açıklanmalı, varsa deliller, belgeler ve tanıkların bilgilerinden bahsedilerek bu belgeler dilekçenin ekinde savcılığa sunulmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta olayların son derece net ve sade biçimde anlatılmasıdır. Savcılığa şikayet dilekçesinde duygulara yer verilmemeli, kişisel görüşler ortaya konulmamalıdır.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunurken Avukat Gerekir Mi?

Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için kural olarak avukat zorunlu değildir. Suç mağduru suçun işlendiği yerdeki müracaat savcılığına giderek suç duyurusunu

gerçekleştirebilir. Ancak şikayet konusu suçla ilgili daha iyi bir sonucun elde edilmesi, dilekçenin daha iyi bir şekilde yazılıp profesyonel bir çalışmanın ortaya konulabilmesi açısından savcılığa suç duyurusu sırasında avukat yardımı almak şikayetçi tarafın yararına olacaktır. Ayrıca şikayet dilekçesinin yazımı sırasında avukattan hukuki destek almak da şikayetçinin lehine olacaktır.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunduktan Sonra Ne Olur?

Savcılığa suç duyurusunda bulunulmasının ardından savcılık makamı şikayet dilekçesindeki iddia ve vakaların gerçek olup olmadığını araştırmaya başlayacaktır. Bu doğrultuda delil toplamaya başlayacak, varsa tanık dinleyecek, gerekirse bilirkişi incelemesi yaptıracak, şikayet eden ve şikayet edilenin ifadelerini alacaktır. Toplanan bu deliller neticesinde suçun işlendiği konusunda yeterli şüphe oluşur ise iddianame düzenleyerek kamu davası açacak, aksi durumda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar yani takipsizlik kararı verecektir. Yeterli şüphe elde edilip kamu davası açıldığında mahkemece dosyadaki mevcut delillere veya toplanacak delillere göre karar verilecektir.

Hangi Eylemler Suç Oluşturur?

Hangi eylemlerin suç oluşturduğu Türk Ceza Kanunu ve diğer özel kanunlarda belirtilmiştir. Türk Ceza Kanunu’nun 2. maddesi “Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. Kanunda yazılı cezalardan ve güvenlik tedbirlerinden başka bir ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunamaz.” Demektedir. Görülmektedir ki kanunda suç sayılmayan bir eylemden dolayı da savcılığa suç duyurusunda bulunulamaz.

Vatandaşlarımız tarafından bazen aslında suç olmayan eylemlerden dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunulabilmekte ve adli merciler bu şekilde meşgul edilebilmektedir. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse; yaşanan bir tartışma sırasında tarafların birbirine “seni sevmiyorum” “senin hiç vicdanın yok mu?” şeklindeki sözleri hakaret oluşturmamaktadır. Bu sebeple şikayet etmeden önce yapılan eylemin suç oluşturup oluşturmadığı saptanmalıdır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER