banner15

Melih Yıldız;" 84 Milyon Deneme Tahtası mı?"

Silivri Belediyesi CHP Silivri ve İBB aynı zamanda Grup Başkanvekili Melih Yıldız, belediye meclisinde yaptığı konuşmada AK Parti Hükümeti'ni eleştirdi. Yıldız, AK Partili milletvekilinin vatandaşın ekonomik sorunlarıyla ilgili yapmış oldukları konuşmalardan örnekler vererek açıklamalarda bulundu.

Melih Yıldız;" 84 Milyon Deneme Tahtası mı?"
banner29

Melih Yıldız, şöyle konuştu: 
AK Partili milletvekilleri 2 kg et yiyorsan yarım kg ye, domatesi 2kg alıyorsan 2 tane al, kış meyvelerini yemesende olur, bir tane Milletvekili çıkmış , "biz birşeyler deniyoruz!" ekonomi ile ilgili birşeyler deniyorlarmış. Yahu 84 milyon deneme tahtası mı?  İnsanlar açlıktan ölüyor, siz birşeyler mi deniyorsunuz?
Bir diğeri "paranız olmayabilir, başınızı kaldırın şu güzel yollara bakın!" diyor. Biz herhalde asfalt yiyeceğiz, domates falan yemeyin diyorlar ya.! "Zam yapılıyor ama Mini Mini yapılıyor!, Peygamber Efendimiz de midesinin üçte birini boş bırakırdı.! Kuru ekmek yiyorlarsa aç değillerdir!" bunları söyleyenler AK Parti Milletvekilleri...
Bunlar ayıptır, Bu Vatandaşa Günahtır! 
AK Parti Silivri ilçe Teşkilatı, köyler' gezerek bir el ilanı dağıtıyor. Bu el ilaninda, "vatandaşın sırtından in İSKİ", "biz sizin yanınızdayız" yazıyor. Kim köylünün yanında, kim vatandaşın sırtına binmiş size örneklerle ifade etmek istiyorum. 
2019 yılı Haziran ayında Ekrem bey seçildikten sonra suya gelen zam sadece %6. Suya zam yapılmadan önce de gelir gelmez %40 gibi bir oranla suda indirim yapıldı. Buna istinaden baktığımızda elektriğe gelen zam %70, doğal gaza gelen zam %60. Böyle zamlarla karşı karşıyayken köylerde gezip "vatandaşın sırtından in ISKI", "biz sizin yanınızdayız" demeniz gerçekten gülünç. Mazota %60 zam yapıldı. Burada tek İSKİ'yi günah keçisi ilan etmeniz doğru değil. Biz buna itiraz ediyoruz. 
Köylüye ayaninizdayız diyorsunuz ya nasıl yanlarında olduğunuzu ben size ifade edeyim, Geçen yıl mazotun litre fiyatı 5 lira 90 kuruş. Şu anda 9.35 kuruş. Geçen sene 2.27 liraya aldığımız üre gübresi şu anda 14 TL ve gübre yok! Oran %600. Nitrat gübresi geçen yıl 1.90 kuruştu, şu anda 8.50 TL. Gelen zam oranı %350. Köylü, çiftçi gübre alamıyor. Sıkıntının büyüğünü esas önümüzdeki yıl yaşayacağız. Gübre atmadığından dolayı rekolte düşüklüğünden yine dışa bağımlı olacağız. Gıda sıkıntısı yaşayacağız. 
Tarih 1 Ocak 2021. Dolar 7.37. Asgari ücret 383 dolar. / Tarih 1 Kasım 2021. Dolar 9.53. Asgari ücret 296 dolar. / Tarih 1 Aralık 2021 Dolar 13.30. Asgari ücret 212 dolar. Akşam baktığımda dolar 13.83 kuruş. Asgari ücret 204 dolar. Yani asgari ücretlinin aldığı ücret günden güne erir hale geldi. Dolar geçen yıl bu tarihte 8 lira, dün 14 lira. Yani Türk Lirası %80 oranında erimiş durumda. 
Mazot ve güre borcunu ödeyemeyen çiftçi hapse atıldı bu ülkede. Yani şu anda devlet ekonomik kurtuluş savaşı değil ama gerçekten vatandaş geçim savaşı veriyor. Yeniden değerleme oranını devlet (vergi ve resmi harçlara getirilen oran) %36.20 olarak açıkladı. İşçiye ve emekliye geldiği zaman %10 enflasyon üzerinden değerleme yapılıyor. Kasım ayı enflasyonunu TÜİK %21 açıkladı. Bağımsız kuruluşlar %55 açıklıyor. Vatandaşlar müşkül durumda. Bence 15 gün önce yaptığınız turu bir daha tekrarlayın. "Gübreye, mazota, yeme, ilaca gelen zammı biliyoruz, inşallah ileriki günlerde bunları çözeceğiz" diye bir el ilanı bastırın da hiç olmazsa köylünün gönlünü alın. 
şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER