banner15

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Seymen Enerji Üretim Merkezi’ törenle açtı

İstanbul’da çöp gazından enerji üretecek “Silivri Seymen Enerji Üretim Merkezi” yapılan törenle açıldı. Tesisin açılışını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Seymen Enerji Üretim Merkezi’ törenle açtı
banner29

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Kömürcüoda ve Odayeri’ndeki çöp gazından enerji üretim tesislerine bir yenisi daha ekleniyor. Silivri Seymen Enerji Üretim Merkezi’nin ilk etabının açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından bugün gerçekleştirildi. Açılışa İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yanı sıra, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen ve yönetimi, CHP Silivri Meclis ve İBB MEclis Üyeleri, İYİ Parti Silivri İlçe Başkanı Refik Bek ve Yönetimi, Silivri Muhtarlar Derneği Başkanı Muharrem Eren ve Mahalle Muhtarlarıda katılım sağladı.

https://petroturk.

“YEŞİL ALANLARI AÇMAYA, GELİŞTİRMEYE KIYMET VERİYORUZ”
Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tesisle alakalı şunları söyledi:

“Tesisimiz zaman içinde 16 milyon İstanbullu’nun yaşam standartını yükseltecek niteliktedir. Dünyada artan nüfus ve tüketimle beraber çevreye salınan gazlar tüm dünyayı zora sokmaktadır. Bu kötüye gidiş konusunda hepimizi uyarıyorum ve uyarılara da dikkat etmeliyiz. Bugünün dünyasında bana göre en büyük vatanseverlik çevreciliktir. Ülkemizde çevre koruma harcamaları istenildiği oranda artmıyor ve ne yazık ki azalıyor. Çevresel atıklar bu dönemin en önemli konusudur. Özellikle son 15-20 yılda çevreye karşı kötü uygulamalar oluşmuştur. Görev başına geldiğimizden beri her yerde söylediğimiz gibi çevre konusu çok değerlidir. Yeşil alanları açmaya, geliştirmeye kıymet veriyoruz. Sadece buraya odaklı değil, İstanbul’un geleceğe nasıl hazırlanması gerektiğinin çalışmasını yapıyor, İstanbul’un çevre ve atık yönetimini planlıyoruz. Şu an iki tesisimiz 600 bin kişinin yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Bu tarz tesislerin tüm ülkeye yaygınlaşması çok önemlidir.” İmamoğlu, tesisin 133 milyon 500 bin lira maliyeti olduğunu da belirtti.  Ekrem İmamoğlu ayrıca tesisi 25 MW’a çıkarmak istediklerini de ifade etti.

465 BİN HANEYE ELEKTRİK ÜRETECEK
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’dan 12 Ocak 2047 tarihine kadar alınan lisansla; 26 yıl 10 ay çöp gazından enerji üretip satacak İBB, tesis tam kapasite çalışmaya başlayınca 465 bin hanenin yıllık gereksinimini karşılayan elektrik üretecek.

YILLIK 200 MİLYON GELİR SAĞLANACAK
Silivri Seymen Enerji Üretim Merkezi, yaklaşık 25 günde yaptığı elektrik satışından 2 milyon lira gelir sağladı. Yıl sonuna gelindiğinde bu kazanç 11 milyona ulaşacak. Gelecek yıl tam kapasite çalışacak tesisin elektrik üretiminden yıllık kazancı da 200 milyon lirayı bulacak. İBB, 2047 yılına kadar toplam 1 milyar 137 milyon dolar gelir bekliyor.

KİPTAŞ 4 Örnek daireyi gezdi.

Silivri'de yapımı devam eden KİPTAŞ 4 bloklarını da gezen İmamoğlu, şantiye alanına geldi. Alanı gezen İmamoğlu örnek daireyi gezdi. Silivri'ye tekarardan geleceğini de belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu KİPTAŞ 4 bloklarının şantiye ziyaretinin ardından Silivri'den ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 14:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER