banner15

Esen Çalışmalar Hakkında Açıklamalarda Bulundu...

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen Gazete Silivri İmtiyaz sahibi Abraham Yucal'a gündem oluşturacak açıklamalarda bulundu.

Esen Çalışmalar Hakkında Açıklamalarda Bulundu...
banner29

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen Gazete Silivri İmtiyaz sahibi Abraham Yucal'a gündem oluşturacak açıklamalarda bulundu. İBB İştirakleri, gerçekleşen ve gerçekleşecek birçok çalışmalar hakkında bilgi veren Esen samimi ve içten açıklamalarıyla da dikkat çekti. 

A.Y.:İBB İŞTİRAKLERİ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ?
 

Biz Sayın İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve FDaire Başkanlarımız ve Birim Müdürlerimiz ile birlikte sürekli bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Geçmişte 10 yıllık bir tecrübemiz mevcut. Silivri'de neyin nereye gerekli olduğuna vakıfız. Yaz aylarına girdiğimiz bu zamanlarda asfalt sezonu da açılıyor. Ana arterler ve dış talepler de geliyor. İlçe Belediyesinin de talepleri geliyor. Geçtiğimiz hafta İlçemizde gerçekleşen çalışmalarda kullanılmak üzere asfalt çalışması gerçekleşti. Özellikle köylerimizde Kuzey Marmara otoyolu çalışmaları münasebeti ile bozuk olan yollara çalışmalar gerçekleşecek ve yollar asfaltlanacak. Planlı olan Kurfallı-Gazitepe, Akören- Kadıköy gibi yolları için çalışmlar başlanacak. Bu cuma günü Bölge Müdür Yardımcılarımıza Meclis Üyelerimiz ile birlikte bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Talepleri de birinci ağızdan kendilerine ileteceğiz. 

A.Y.:MÜJDAT GÜRSU TESİSLERİ HAKKINDA GELİŞMELER NELERDİR?

Müjdat Gürsu tesisleri ile alakalı bir ihale gerçekleştirildi. Bir firma aldı gibi görünüyor ancak şimdi o firmanın dosyası incelenicek. Uygunluğuna karar verilecek ve 10 günlük bir itiraz süresi olacak. Bu firmanın ihaleyi aldığı zamanda bizlerde gerekli açıklamayı yapacağız. Sonrasında da bazı talepler daha geldi tarafımıza. Çim saha ve kulübün kalabileceği tesis anlamında. Müteahhit ve tesis onarım ve bakım müdürlüğümüz ile de bu talepleri konuşacağız. 

A.Y.:ÜSTGEÇİT İLE ALAKALI ÇALIŞMALAR NE DURUMDA?

Üst geçit ile alakalı çalışmamız başladı. 3 ay içerisinde çalışmalar tamamlanacak. 4 ayaklı bir proje. İlk ayağı tamamlanıyor. 85 metre uzunluğunda olacak. Asansörlü ve yaya geçişlerine uygun bir şekilde olacak. DEvlet hastanesine geçişlerde engelli vatandaşlarımız için baya rahatlatacak bu proje. Göreve gelir gelmez çok istediğimiz ve yoğunlaştığımız bir projedir Üst Geçit Projesi. Çok şükür bu da hayata geçirildi. Bir önemli projemizde Seymen Mahallemizdeki çöp kokusu sorunu. Göreve geldiğimizden beri yoğunlaştığımız bir sorun. Bir önemli sorunda Taksicilerimizn mağduriyeti. Bu sorun ile alakalı da çalışmalarımız sürmekte. İstanbul'dan yolcu alamıyoruz ve bu konuda taksicilerimizin sorunu mevcut. Sarı taksiler buralara yolcu getirip götürürken, bizim taksilerimizin bu hürriyete dahil olmaması bizler için de büyük bir problemdir. Bu konu hakkında da gerekli çalışmalarımız devam ediyor ve en kısa sürede de çözüme kavuşacak diye düşünüyorum. Seymendeki çalışmaları da geçtiğimiz haftalar da İSTAÇ Müdürümüz ile birlikte incelemelerde bulunduk. 4 tane Fleir yapılmış durumda. Bu Fleirlar sayesinde çöpler bekletilmeden direk yakılarak gaz şeklinde elektriğe dönüştürülüyor. İSTAÇ Bölge Müdürümüz Mustafa Bey'in de göreve gelmesinin ardından gerçekten önemli çalışmalar gerçekleştirilmeye başlandı. Bu çöpten elde edilen elektriği de bölgede bulunan fabrika ve tesislere satışı ile de hem İlçe, Hemde Büyükşehir Belediyemize önemli katkılarda bulunulacağını da biliyoruz. Kokunun da %90 oranında giderildiğini ve daha da ileri düzeye gideceğini de biliyoruz. 

A.Y.:SELİMPAŞA KAVŞAK PROJESİ NE DURUMDA?

Selimpaşa kavşak projemiz çok ciddi bir proje. Önceki dönemlerden projesi onaylanmıştı. Silivri açısından önemli ve çok ciddi kaynaklar gerektiren bir proje. Sayın İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun da Silivri ziyaretleri esnasında vermiş olduğu sözlerden birisidir bu proje. Şu günlerde 11 Mayısta olağanüstü toplanacak İBB, bu anlamda da Ekrem Başkan destek isteyecek muhalefetten de. 

500 BİN KOLİ YARDIMI YAPILDI

İBB Başkanımız Ekrem İŞmamoğlu İstanbul genelinde 500 bin koli yardımı yaptı ve çok ciddi bir rakam bu yardımlar. Bugüne kadar en kısa sürede yapılmış en büyük yardımdır. Yenikapı'da bu anlamda bir klriz birimi oluşturuldu. Yardımlar oradan çıkıyor ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. 

AMACIMIZ ÖNEMLİ YATIRIMLARI SİLİVRİMİZE GETİREBİLMEK

İBB de gerçekleşecek olan oalağnsütü toplantı sonrası alınacak kararlar sonrası amacımız önemli yatırımları Silivrimize getirebilmek. Buna vesile olmak. Geçtiğimiz dönemde gerçekleşen ve devamı gerçekleşen Kiptaş 3 ile alakalı İBB Başkanımız da gelerek, gerekli kontroller sağlandı. Geçtiğimiz dönem inşşatı gerçekleştiren firma Konkordato ilan etmiş ve çalışmalar durmuştu. Seviye olarak baya gerideydi. Hızla tamamlanıyor. Pandemii yüzünden kuralar da gerçekleşemedi. Önümüzdeki aylarda kuralar çekilecek. Kapitaş 3'ün içerisinde SAğlık Ocağı, İlkokul ve Cami gibi yapılar da gerçekleşecek. Bölgemizde Kiptaş'ın yatırımları olacak ve devam da edecek. Hizmetlerde de devamlılık esastır. Önceden gerçekleşmiş hizmetler için de teşekkür ederiz. Nasıl İlçe Belediyesi geçmişte yapılan projeleri devam ettirebiliyorsa bizler de devam ettireceğiz. Nasıl TÜRAM için tanıtımını ve duyurularını yaptıysak, mevcut belediyenin de buna önem vermesi ve devam etmesi takdire şayandır. Köy Pazarı için de aynı. Zaten İlçe Belediye Başkanımız da devamlı teşekkür ediyor. Köy pazarı da bizim hayata geçirmek istediğimiz bir modeldi. Yer tahsisini de Büyükşehir Belediyemizle görüşüp Köy Pazarının hayata geçmesine de vesile olduk. Büyükşehir Belediyemizin de HALKIN BAKKALI adı altında bu tarz projeleri mevcut. Köylüden elde etmiş oldukları ürünler buralarda sergilenecek. 

SÜT ALIMLARI BAŞLANIYOR

Sütler artık bölgemizden de alınmaya başlanacak. Normalde İzmir Tire de organize bir birlikten alınıyordu. Bölgemizde hazırlık çalışmaları tamamlandı. Çatalcada faaliyet gösteren İstanbul Damızlık Birliği ile birlikte ortak çalışmalar ile günlük 25 ton süt alımı başlanacak. Bu da demek oluyor ki her ay bu bölgeye 3 milyon türk lirası gibi bir gelir gelmiş olacak. Buda bölge için önemli bir yatırım olmuş olacak. Ayrıca bu ay çiftçilerimize de Fide desteğimiz de olacak. Bu projeyi Süleyman Bey ile birlikte yürütüyorux. Buda çiftçilerimiz için önemli bir gelişim yaratacak. Ayrıca İlaç ve Gübre desteği de olacaktı ancak aksaklıklar yüzünden tamamlanamıyor. Bu aksaklıklar giderildiği zaman da Fide desteği gibi ilaç ve gübre desteği de verilecek. Çalışmalar devam ediyor. 

DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI TÜM HZIYLA DEVAM EDİYOR

İSTAÇ ekiplerimiz bölgede köy ve beldelerde 2. tur dezenfekte çalışmalarına başladı. Önümüzdeki günlerde çalışmalar da devam edecek. Merkez İlçe Belediyemizde iken bizlerde köy ve beldelerde çalışmalarımızı organize bir şekilde yürütüyoruz. Talep edildiği takdirde eksik kalan yerlere de elimizden geldiğince ulaşmaya ve yardım etmeye çalışıyoruz. 

VETERİNER EKİPLERİMİZDE CAN DOSTLARIMIZI YALNIZ BIRAKMIYOR

Veteriner ekiplerimiz de bu süreçte sokakta yaşayan can dostlarımız unutmayarak gerekli mama ve tedavi gibi yardımlarını sürdürüyor. Köy ve Beldelere belirli periyotlar halinde mama ve su desteği sağlıyoruz. Gönül isterki çok fazla alana yaılalım ama gönüllüler ve İlçe Belediyesi ayrıca bizim de verdiğimiz destek ile çalışmalarımız devam ediyor. 

İLÇE BELEDİYEMİZİN İSTEKLERİNE DE YARDIMCI OLUYORUZ

Geçtiğimiz günlerde daire başkanlarımız ilçe belediyemizin de sorunlarını dinlemek ve taleplerini almak üzere belediyemizi ziyarete geldi. Faleler ve Mimarsinan Köprüsü ile alakalı çalışmaların çevre düzenlemelerine yardımcı olacağız. 

A.Y.:CAN KURTARAN ALIMI OLACAK MI?

İSTAÇ Kıyı ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Virüs'ün seyri dolayısı ile deniz sezonunun ne zaman açılacağı belli değil. Normalde şu zamanlar iş başı yapılması gerekiyordu. Şuan için herhangi bir alım söz konusu değil. Gerekli başvurular ve mülakatlar yapıldı. Sezonun açılmasının ardından alımlar gerçekleşecek. Durumun seyrine göre belli plajlar açılmayabilir. Ona göre de sayıda azalma da olabilir artmada olabilir. Süreç hala devam etmekte. 

A.Y.:SİLİVRİSPOR İLE ALAKALI VE İHALE İLE ALAKALI DÜŞÜNCEN NEDİR?

Bu konu ortak akıl ale alınmalıydı. Mecliste tartışılıp alınmalıydı. 3 Belediye Başkanı değişmiş ve bu yer Silivrispora tahsis edilip kaynak yaratılmış. Bizim için önemli olan Otogar'ın Silivrispor'a verilmesi değil, tam tersi Silivrispor'a kaynakların daha fazla arttırılmasıdır. İlçe Belediyesi biz bunu denetleyeceğiz diyebilir ama biz bunu denetleyeceğiz, kaynaklarını arttıracağız gibi bunun taahütünü bizlere verebiliyorsa bizim grubumuz açısında bir sorun yok. Bizim dönemimizde iken İlçe Belediyesi Kulübe maddi olarak değil kaynak yaratarak yardımda bulunulmuş. Şuan Belediye Kulüplere 10 bintl yardımda bulundu. Bizler kulüplere çay bahçesi ve düğün salonu gibi kaynaklar verdik. Belediyenin verdiği 10 bintl kulüplere 1 yılda hiçbir katkı sağlamaz. Önemli olan nakdi değil kaynak olarak sağlamak. Silivrispor kaynak olarak otogar'dan, çay bahçesi ve otoparktan alıyor. Elbetteki denetlenmesi öenmli ama kulübüngelirlerine bu şekilde ipotek komak yerine bir taahhütte bulunmalı. Tüm ilçemizde faaliyet gösteren kulüplere taahhütte bulunulmalı. Örnekleri de geçmiş dönemde var zaten.  Müjdat Gürsu Tesisleri ziyaretinde İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve Silivrispor Kulübü Başkanımız Taylan Güraslan biraraya gelmişlerdi. Taylan Başkanın da talebi kulübe yeni kaynaklar yaratılmasıydı. Bu anlamda görüşmelerimiz de devam ediyor. Kısmetse virüs belası sonrası gerekli daire başkanları ile Kulüp başkanımız ile birlikte görüşeceğiz. Müjdat Gürsu Tesisleri, 13 adet kulüp odası, 8 adet depo, 1 adet Toplantı odası, 1 adet Antrenman salonu, 2 adet Kantin, 1 adet Sağlık odası, 1 adet Güvenlik odası, 1 adet Yönetim odası, Kadın, Erkek ve Engelli WC tuvaletlerine sahip hale gelecek. • 140 araçlık yeni otopark yapılacak. • 2040 m2 Atletizm pistinin tartan zemin kaplaması gerçekleştirilecek. • 7950 m2 suni çim halı FIFA 1 STAR standartlarına uygun olacak şekilde yenilenecektir. • Mevcut Tribün A Blok ve yeni yapılacak olan Tribün B Bloğunu Asma Germe Membran Sistemi ile üstü kapatılacak. • 1 Adet 10 metreye kadar uzayıp kısalabilen sporcu çıkış tüneli yapılacak. • Otopark alanına Bilet satış gişesi yapılacak. • Stat aydınlatma sistemi yenilenecek. Müjdat Gürsu Spor Tesislerine oldukça ciddi bir yatırım yapılmakta. 

A.Y.:1 AY SONRA BİR SÇİM OLSA BUNA CHP SİLİVRİ OLARAK HAZIRMISINIZ?

CHP Silivri olarak biz buna hazırız. Gerekli tüm görevlendirmeleri yapıp buna hazırız. Bakıldığında da 1 yıl geçmesine rağmen ilçemizde yapılmış bir proje yok. Yapılmışlar üzerinden devam ediliyor. Kötü birşey değil devamlılık esastır. Örnek verecek olursak Gıda Bankası halen çalışmalarına devam ediyor. Biz şunu diyemeyiz, "Vay efendim Gıda Bankasını biz yaptık, siz devam ediyorsunuz!"  diyemeyiz. Buna hakkımız yok zaten. Bizim İlçe Belediyesi başarısız olsun diye bir beklentimiz yok. AMa ciddi bir proje ile karşılaşmadık. 

SİLİVRİ'NİN OTOPARK DEĞİL, ULAŞIM SORUNU VAR

Biz buu hep söylüyoruz Silivri'nin otopark değil, ulaşım sorunu var.  Silivri'yi ortadan ikiye ayıran bir E-5 var. Yıllardır bunu hep savunduk, Silivri'nin iki yakasını birleştirelim. Kamu kurumları, bankalar ve önemli kuruluşlar sahil tarafında. Diğer taraf uyku modunda. Ya şehri alttan verip üstü birleştirmek, ya da Mecidiyeköy örneğinde olduğu gibi bir viyadük ile yolu üstten verip şehri birleştirmek. Biz bunları projeleri eskiden talep edilmişti ama gerek maddi, gerekse partizanlık yüzünden gerçekleşmedi. Bu projeleri artık gerçekleştirmek istiyoruz. Benim en büyük vaadim ve projem de budur. Silivri'de ulaşım sorununu çözmek. Otopark sorununu ilçe belediyesi bizdeyken çok istedik ancak olmadı. Altından kalamayacağımız bir proje idi. Bu sorunu da Büyükşehir olarak İSPARK aracılığı ile çözebiliriz diye düşünüyorum. Otopark ile ilgili de gerekli görüşmeler yapılacak. Ne gerekiyorsa en iyisini yapmak istediğimizi de biliyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER